Jesteś tutaj

Do Darczyńców w Polsce

Thérèse Razafindraketaka
09.02.2018

Madagaskar, 3 kwietnia 2017

Szanowni Państwo, na wstępie mojego listu kieruję od Szanownych Państwa wyrazy ogromnej wdzięczności za otrzymane finansowe wsparcie. Przekazana przez Państwa kwota 1200 euro bardzo nam pomogła podtrzymać funkcjonowanie naszej szkolnej stołówki, zorganizowanej, by móc dożywiać dzieci z ubogich rodzin, oraz zapłacić zaległe czesne dwanaściorga naszych uczniów – sierot. Państwa pomoc okazała się dla nas „kołem ratunkowym” w sytuacji, gdy nasz kraj pogrąża się w coraz większym ubóstwie.

W październiku 2016 roku region Itasy, w którym znajduje się także nasza wioska Fialofa Ifanja, został dotknięty klęską suszy. Mieszkańcy tego regionu to w większości rolnicy. Dla nich susza okazała się szczególnie dotkliwa, spowodowała bowiem duże opóźnienie w rozpoczęciu prac polowych, szczególnie sadzenia ryżu. Zaraz po suszy dotknęło nas drugie nieszczęście – cyklon. Szalejąca z ogromną prędkością wichura niszczyła wszystko, co napotykała na swojej drodze, a towarzyszące jej ulewy zatapiały i niszczyły nasz położony w dolinie region. W ten sposób zostały zniszczone opóźnione już z powodu wcześniejszej suszy uprawy.

Do naszej szkoły uczęszcza obecnie 93 uczniów; 50 z nich pochodzi z bardzo ubogich rodzin, w tym 12 to sieroty. Wszyscy uczniowie otrzymują w szkole, na początku każdego tygodnia, posiłek składający się głównie z ryżu i fasoli. 50 najbiedniejszych uczniów otrzymuje ponadto codzienny podwieczorek, ponieważ przychodzą oni do szkoły bez śniadania. 12 sierotom opłaciłam także czesne za szkołę.

Czesne 12 sierot opłaciłam z własnych oszczędności (1,5 euro x 12 uczniów x 3 miesiące = 54 euro) [czesne w szkole pani Teresy jest symboliczne, by móc zapłacić bardzo skromne pensje nauczycielom; pani Teresa, emerytowana nauczycielka, uczy w swojej szkole za darmo; w innych szkołach prywatnych na Madagaskarze czesne wynosi od 8 do 12 euro miesięcznie, w zależności od szkoły oraz klasy, do której dany uczeń uczęszcza, zazwyczaj im wyższa klasa, tym wyższe czesne – przyp. red.].

Świadoma aktualnej sytuacji dzieci w buszu mam wiele pomysłów, jak im pomóc, lecz brakuje mi środków na ich realizację. Mimo to usiłuję zrobić, co w mojej mocy, by polepszyć życie dzieci, które „zwerbowałam” do college’u Mampitasoa, któremu Szanowni Państwo raczyli pomóc. Obecnie poświęcę się pracy w tym college’u, ponieważ właśnie przechodzę na emeryturę.

Jeśli Czcigodni Państwo będą mogli nam jeszcze pomóc, będziemy za to ogromnie wdzięczni – ja wraz z pracownikami szkoły – ponieważ z powodu różnych okoliczności i przeszkód nie jesteśmy w stanie sami zapewnić naszej szkole prawidłowego funkcjonowania. Mamy nadzieję, że Państwo nas nie opuszczą i nadal będą nam łaskawie pomagać.

Dziękując za dotychczasową pomoc, proszę o jej kontynuację. Pozdrawiamy wszystkich Państwa serdecznie

Thérèse Razafindraketaka
e-mail: therezkely@gmail.com