Jesteś tutaj

Cyklon Ava

O. Parfait Raderandrainy
25.03.2018

Fianarantsoa, 20.01.2018

Witam Ojca, dzień dobry, szczęść Boże!

Przeszło tydzień temu rozpoczęliśmy zajęcia szkolne. Niestety, w zeszłym tygodniu przez północno-wschodnie wybrzeże Madagaskaru przeszedł destrukcyjny cyklon Ava.

Przemieszczając się na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Madagaskaru, poczynił straszne zniszczenia. Media donoszą, że wskutek ataku cyklonu Ava zginęło około 30 osób, wiele uznanych zostało za zaginionych. Dziesiątki tysięcy osób musiano ewakuować. Cyklon zniszczył wiele ośrodków zdrowia, dziesiątki szkół. Dotarł ze swoją destrukcyjną mocą do naszego regionu Fianarantsoa, położonego ponad 100 km w linii prostej od wschodniego wybrzeża Madagaskaru. Tu, na skraju wyżyny (Les hauts plateaux centraux de Madagascar) ok. 1200 m n.p.m., zostawił po sobie ogromne zniszczenia.

Oto jego pokłosie: pozrywane linie elektryczne, zatopione hektary ryżowisk, uprawy ryżu pod wodą. Większość ryżowisk naszego regionu została zupełnie zniszczona. W tym roku nie będzie zbiorów! Niektórzy rolnicy usiłują jednak na nowo posadzić ryż... Zobaczymy, co z tego wyniknie. Drogi zniszczone, mosty pozrywane, ludzie mają trudności z przemieszczaniem się. Wszędzie pełno osuwisk. Na kilku zdjęciach, które Ojcu posyłam, widać ludzi przechodzących przez rzekę, bo mosty zostały pozrywane przez cyklon. Domy zawalone. Wiele osób zginęło pod gruzami walących się w nocy domów i pod osuwiskami. Budynki szkolne i sanitariaty - zniszczone. Ludzie nie mają co jeść. Z powodu cyklonu nasi uczniowie nie mieli lekcji przez trzy dni, ponieważ pójście do szkoły wiązało się z bardzo dużym ryzykiem, ze względu na zagrożenia, jakie niosły upadające drzewa, osuwająca się ziemia oraz wysoka woda w rzekach, które dzieci musiały przekraczać, idąc do szkoły. To krótki opis skutków cyklonu Ava, który przeszedł przez nasz region 5-7 stycznia 2018.

Obecnie, aż do końca marca, na Madagaskarze mamy okres licznych niszczycielskich cyklonów, które co roku przechodzą przez naszą wyspę.

A teraz, jeśli chodzi o nas: Pracujemy nad przygotowaniem całej dokumentacji dla uczniów, którzy niebawem będą zdawać państwowy egzamin. Wszystko będzie musiało się skończyć do marca. Oto kilka wieści od nas, z Fianarantsoa. Poza tym bez zmian, w porządku.

Dziękuję bardzo za Waszą życzliwość i pomoc materialną, tę już okazaną oraz tę, którą zechcecie nam okazać, abyśmy mogli szybko uporać się ze skutkami kataklizmu.

Z braterskim pozdrowieniem, pamiętający o Was w modlitwie,

O. Parfait Raderandrainy, dyrektor College'u św. Franciszka z Asyżu w Antamponjina, Fianarantsoa - Madagaskar

(Tłum. red.)