Jesteś tutaj

Odwierty studni głębinowych i instalacji pomp ręcznych w Mumbwa

Elias Bboloka Bubala Nchimunya SJ
10.06.2018

Krótka historia parafii w Mumbwa

Parafia pw. Chrystusa Króla w Mumbwa została założona w 1953 roku. Siedziba parafii była w Karenda, ponad 50 km na północ od Mumbwa. Pierwszym misjonarzem pracującym w parafii był ojciec Piotr Świerczek SJ, który rezydował w Karenda. Dopiero w 1970 roku siedziba parafii została przeniesiona do Mumbwa.

Mumbwa leży 155 km na zachód od Lusaki, stolicy Zambii, w archidiecezji Lusaka. Jest jedną z wielu parafii w prowincji ojców jezuitów Zambia - Malawi. W 2003 roku parafia świętowała złoty jubileusz, a diamentowy obchodzono w 2013 roku. Od tego czasu parafia rozrosła się i obecnie obejmuje 40 stacji misyjnych. Najdalej położona z nich znajduje się na terenie Parku Narodowego Kafue w Chunga, około 130 km na zachód od Mumbwa. Do większości z nich (około trzech czwartych z 40 stacji) w porze deszczowej nie można dojechać żadnym środkiem lokomocji z powodu złego stanu dróg.

Obecnym proboszczem parafii Chrystusa Króla w Mumbwa jest Zambijczyk, piszący te słowa ojciec Bboloka Nchimunya SJ.

Potrzeba wody

Mimo że parafia powstała dawno temu, podstawowe potrzeby życiowe jej mieszkańców nie są zaspokojone. Nadal mamy problemy z opieką zdrowotną, edukacją oraz zapleczem sanitarnym. Warunki sanitarne w naszych wspólnotach zostały nieco poprawione dzięki instalacji studni z pompą ręczną, z czego ogromnie się cieszymy. Woda jest życiem i my w naszej społeczności rzeczywiście to odczuwamy. Było wiele radości, gdy wiercono studnie i zakładano pompy ręczne we wszystkich wspólnotach parafii. Podjęto próby odwiertów wodnych w ośmiu wioskach:

1. Shimbizyi (około 15 km na wschód od siedziby parafii)
2. Namunde (około 12 km na wschód od siedziby parafii)
3. Shamuzinga (około 25 km na wschód od siedziby parafii)
4. Lumbama (około 10 km na wschód od siedziby parafii)
5. Mukanda (około 12 km na zachód od siedziby parafii)
6. Mulendema (około 20 km na zachód od siedziby parafii)
7. Lungobe (około 25 km na zachód od siedziby parafii)
8. Kawama (około 40 km na północ od siedziby parafii).

Na osiem prób odwiertów sześć zakończyło się sukcesem, ale dwa natrafiły na trudności. W Kawamie otwór został wywiercony i pompa zainstalowana, ale nie mogliśmy wydobyć z niej wody. Punkt dotarcia do niej wydaje się bardzo głęboko. Podjęto nawet próbę zmagazynowania wody, ale do tej pory nie przyniosło to efektów. W Lungobe próba odwiertu zakończyła się całkowitym niepowodzeniem, ponieważ natrafiono na „czarny kamień" - tak twardy, że żadne wiertło nie jest w stanie go skruszyć.

Cieszymy się jednak ogromnie, że na osiem prób sześć zakończyło się sukcesem. Oznacza to, że zmniejszyła się liczba miejsc, w których występują kłopoty związane z wodą.

Korzyści

Powstanie studni głębinowych z pompą znacznie zmniejszyło odległości, które trzeba było pokonać, by zaopatrzyć się w czystą wodę pitną. Zwykle po wodę mieszkańcy musieli chodzić około 7 kilometrów. Obecnie studnie znajdują się znacznie bliżej - w promieniu około kilometra. Jakość wody także uległa poprawie. Z powodu zanieczyszczenia woda w otwartych studniach i pobliskich rzekach nie była najlepsza.

Pompy wodne zachęcają również do solidarności, życia społecznego, odpowiedzialności i dyscypliny. W każdej wiosce utworzono komitet, który troszczy się o studnie. Zbiera się też fundusze na dofinansowanie, naprawy i konserwacje studni głębinowych. Kościół również bardzo skorzystał, ponieważ w wioskach, w których znajdują się studnie, może zorganizować duże zgromadzenia i nie musimy się martwić o wodę.

Zobowiązujemy się do utrzymania naszych studni i zapewniamy, że poprawiamy styl naszego życia.

Wdzięczność

Dziękujemy Bogu Wszechmogącemu za Benefaktorów Referatu Misyjnego Prowincji Polski Południowej Jezuitów, za Waszą solidarność i ofiarność. Prosimy Boga, aby nadal Wam błogosławił. Bardzo nam pomogliście, wnieśliście w nasze życie nadzieję. Obiecujemy, że także my będziemy pomagać najbardziej potrzebującym w naszych wspólnotach. Razem zmienimy oblicze ziemi i uczynimy ją lepszym miejscem do życia. Bardzo dziękujemy.

O. Elias Bboloka Bubala Nchimunya SJ, proboszcz parafii Mumbwa, 15.12.2017

(Tłum. red.)